Menu Zamknij

a është djathi i mirë apo i keq për ju?

a është djathi i mirë apo i keq për ju?

Djathi është një burim i mirë i kalciumit dhe proteinave, por gjithashtu mund të jetë i lartë në yndyrnat dhe natriumi i ngopur. A duhet të hamë më shumë djathë apo më pak?

Djathi është rritur në popullaritet në Shtetet e Bashkuara (SH.B.A.) në 50 vitet e fundit. Statistikat tregojnë se konsumi u trefishua nga viti 1970 deri në 2009.

Gama e djathrave në dispozicion dhe numri i prodhuesve të specializuar të djathit në Sh.B.A është rritur edhe vitet e fundit.

Disa njerëz shmangin djathin e qumështit për shkak të një alergjie qumështi ose intolerancë ndaj laktozës, sepse ata janë në një dietë për humbje peshe, ose si pjesë e një diete vegane.

Djathi ofron një numër përfitimesh shëndetësore, disa prej të cilave janë befasuese. Pavarësisht nëse është një zgjedhje e shëndetshme varet nga individi dhe lloji dhe sasia e djathit të konsumuar.

Fakte të shpejta mbi djathin:

 • Ka mijëra lloje të djathit. Ushqimi "me aromë nga djathi" nuk konsiderohet një prej tyre.
 • Shumë djathëra janë të lartë në natrium dhe yndyrë, por përfitimet mund të tejkalojnë disavantazhet.
 • Djathi natyral, me pak yndyrë, me pakicë mund të bëjë një shtesë të shëndetshme për shumicën e dietave.
 • Kushdo që ka alergji ndaj laktozës nuk duhet të hajë asnjë lloj djathi, por disa lloje mund të jenë të përshtatshme për ata me një intolerancë ndaj laktozës. Djathi
 • Vetëm, mund të jetë një meze të lehtë ose meze. Mund të shtohet në salcat, supat, pasta dhe shumë enët e tjera.

  Ka mijëra lloje të djathit, duke filluar nga e butë deri e pjekur në aromë, dhe me pak yndyrë në përbërje. Mund të bëhet nga qumështi i lopëve, deleve, dhive dhe kafshëve të tjera.

  Djathi i tërë-qumështit përmban midis 6 dhe 10 gram (g) yndyrë për 1-ons (28 g), duke shërbyer. Nga kjo, 4 g deri në 6 g është yndyrë e ngopur.

  djathi me yndyrë të ulët ose harmoniqhealth.com me yndyrë të reduktuar bëhet me 2 përqind qumësht. Djathi jo yndyrë është bërë me 0 përqind ose qumësht të dobët.

  djathrat e freskët janë djathra që nuk janë plakur, ose të pjekur. Zakonisht ata kanë një përmbajtje më të lartë lagështie, cilësi më të butë dhe shije më të butë se djathrat e moshuar. Shembuj përfshijnë ricotta, djathë krem, gjizë dhe mascarpone.

  djathrat e moshuar ose të pjekur janë më të fortë në cilësi dhe kanë tendencë të plaken për 6 muaj ose më gjatë. Sa më i gjatë të jetë procesi i plakjes, aq më i përqendruar ose i mprehtë është aroma. Cheddar, Zviceran, Parmesan dhe Gruyère janë shembuj të djathrave të moshuar.

  djathë i përpunuar, të tilla si përhapja e djathit, djathi amerikan, "ushqimi i djathit" dhe produktet "me aromë djathi" nuk mund të kategorizohen si djathë, dhe etiketa duhet ta pasqyrojë këtë. Këto janë produkte të qëndrueshme nga rafti që përmbajnë përbërës të shtuar siç janë përmirësuesit e aromës dhe emulsifikuesit.

  djathrat jo të qumështit, të tilla si djathi i sojës dhe Daiya, janë të përshtatshëm për njerëzit që nuk konsumojnë produkte të qumështit, por ato janë shumë të përpunuara.

  Ushqyerja

  Djathi është një burim i mirë i kalciumit, një lëndë ushqyese kryesore për kocka dhe dhëmbë të shëndetshëm, koagulim të gjakut, shërimin e plagëve dhe ruajtjen e presionit normal të gjakut.

  Burrat dhe gratë e moshës nga 19 deri në 50 vjet duhet të konsumojnë 1.000 mg kalcium në ditë. Një ons djathë Cheddar siguron 20 përqind të kësaj kërkese ditore.

  Sidoqoftë, djathi gjithashtu mund të jetë i lartë në kalori, natrium dhe yndyrë të ngopur. Prishja e makronutrientëve në çdo djathë mund të ndryshojë shumë, në varësi të llojit.

  Një ons (28 g) Një markë e përhapjes së djathit të kremës Cheddar përmban:

 • 80 kalori
 • 7 g yndyrë, përfshirë 5 g të Acidet yndyrore të ngopura
 • 1 g karbohidrate
 • 0 g proteina
 • 150 miligram (mg) kalcium
 • 750 njësi ndërkombëtare ( IU) e vitaminës A
 • 15 mg kolesterol
 • 380 mg natrium

Përmban:

 • 120 kalori
 • 10 g yndyrë, duke përfshirë 6 g acidet yndyrore të ngopura
 • 0 g karbohidrate
 • 7 g proteina
 • 200 mg kalcium
 • 400 njësi ndërkombëtare (IU) të vitaminës A
 • 30 mg kolesterol
 • 190 mg natrium

Produktet me aromë djathi nuk kanë të njëjtën vlerë ushqyese dhe ka më shumë të ngjarë të jenë të larta në natrium.

8 Përfitime shëndetësore

Produktet e qumështit janë një nga burimet më të mira dietike të kalciumit dhe lëndëve ushqyese të tjera. Këtu janë tetë mënyra me të cilat djathi mund të jetë i shëndetshëm. > të rriturit, dhe për parandalimin e osteoporozës.

Disa teori kanë propozuar që ngrënia e produkteve të qumështit të çojë në nivele më të larta të acidit në trup, dhe se kjo mund të shkatërrojë sesa të inkurajojë kockat e shëndetshme. Sidoqoftë, provat shkencore nuk e mbështesin këtë pikëpamje.

2. Shëndeti i dhëmbëve

Djathi mund të përmirësojë shëndetin e dhëmbëve. Kalciumi luan një rol të rëndësishëm në formimin e dhëmbëve, dhe djathi është një burim i mirë i kalciumit. Për më tepër, të paktën një studim ka treguar që ngrënia e djathit mund të rrisë nivelin e pH në pllakën dentare, duke ofruar mbrojtje kundër zgavrave të dhëmbëve.

qumështi dhe kos pa sheqer duket se nuk kanë të njëjtin efekt.

3. Statistikat e presionit të gjakut

tregojnë se njerëzit që hanë më shumë djathë kanë presion më të ulët të gjakut, pavarësisht se disa djathëra janë të pasur me yndyrë dhe natrium.

Kalciumi mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut. Rekomandohen djathërat me pak yndyrë, me pakicë.

Një djathë i përshtatshëm me natrium të ulët do të ishte djathë natyral natyral me yndyrë të ulët ose me yndyrë të zvogëluar.

djathëra të tjerë me pak yndyrë përfshijnë gjizë, djathin ricotta, parmezan, feta dhe djathin e dhisë, dhe djathin krem me pak yndyrë.

Shumë djathëra tani janë në dispozicion në versionet "Lite", të tilla si Cheddar, Brie, Havarti dhe Feta. Kontrolloni informacionin ushqyes, sepse disa djathëra me yndyrë të reduktuar kanë shtuar natrium.

Për shkak të përpunimit ekstrem, djathrat pa yndyrë nuk rekomandohen si pjesë e rregullt e dietës, madje edhe për ata që kërkojnë të zvogëlojnë kaloritë ose yndyrën.

4. Anije të shëndetshme të gjakut

Disa djathra përmbajnë nivele të larta të kolesterolit dhe natriumit, duke sugjeruar që ato mund të çojnë në probleme kardiovaskulare.

Sidoqoftë, në vitin 2014, studiuesit arritën në përfundimin se produktet e qumështit mund të jenë një burim i mirë i antioksidantit, glutathione. Ky antioksidant është thelbësor për shëndetin e trurit dhe për parandalimin e neurodegjenerimit të lidhur me moshën.

Në vitin 2016, shkencëtarët zbuluan gjithashtu se vetitë antioksiduese të djathit mund të mbrojnë nga efektet negative të natriumit, të paktën, në një afat të shkurtër.

Në studim, enët e gjakut të pjesëmarrësve që konsumonin djathë të qumështit funksionuan më mirë sesa enët e gjakut të atyre që hanin parzmore ose djathin e sojës.

5. Mikrobiota e zorrëve dhe kolesterolit

Si një ushqim i fermentuar, djathi mund të ndihmojë në rritjen e baktereve të shëndetshme të zorrëve. Kjo mund të ketë një efekt pozitiv në nivelin e kolesterolit në gjak, sipas një studimi të vogël të botuar në vitin 2015.

6. Një peshë e shëndetshme

studimet tregojnë se një person me një indeks të masës së lartë të trupit (BMI) ka më shumë të ngjarë të ketë nivele të ulëta të kalciumit. Meqenëse djathi është një burim i mirë i kalciumit, mund të ketë përfitime për njerëzit në një dietë për humbjen e peshës.

7. Acidet yndyrore omega-3

Këto janë gjetur në disa lloje të djathit, dhe veçanërisht ato të bëra nga qumështi i prodhuar nga lopët që hanë barëra alpine. Acidet yndyrore omega-3 besohet se përfitojnë sistemin kardiovaskular dhe trurin.

8. Qelizat e shëndetshme

Qelizat kanë nevojë për proteina për ndërtimin dhe riparimin. Një ons djathë Cheddar mund të ofrojë 7 g proteina. Sasia e proteinave të rekomanduara për secilin person varet nga mosha, madhësia dhe niveli i aktivitetit të tyre. Përdorni këtë kalkulator për të zbuluar se sa proteina ju nevojitet.

Rreziqet

Një dietë e lartë në natrium dhe yndyra e ngopur ka të ngjarë të rrisë rrezikun e presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit tip 2.

Yndyra e ngopur: Raporti i vitit 2015 i Komitetit Këshillimor të Udhëzimeve Dietare (DGAC) rekomandojnë kufizimin e konsumit të yndyrës në 20 deri në 35 përqind të kalorive ditore, dhe yndyrë të ngopur në më pak se 10 përqind të kalorive totale. Kjo do të thotë që dikush që ndjek një dietë 1800 kalori duhet të konsumojë më pak se 18 gram në ditë yndyrë të ngopur.

Një ons djathë kedri përmban rreth 120 kalori dhe 6 g yndyrë të ngopur.

Një konsum i lartë i yndyrës së ngopur mund të rrisë rrezikun e diabetit, mbipeshes dhe problemeve kardiovaskulare. Sidoqoftë, disa studime sugjerojnë se disa studime sugjerojnë që yndyra e ngopur nga ushqimet e qumështit mund të jetë më pak e dëmshme se yndyra e ngopur nga burimet e tjera.

Natriumi: Së bashku me yndyrën, natriumi mund të jetë i lartë në disa djathëra, veçanërisht djathrat e përpunuar dhe produktet "me aromë djathi".

Hormonet: Janë ngritur shqetësime për praninë e estrogjenit dhe hormoneve të tjera steroide në prodhimet e qumështit. Këto mund të prishin sistemin endokrin dhe potencialisht të rrisin rrezikun e disa llojeve të kancerit.

Alergjitë, intolerancat, ndjeshmëria dhe ndërveprimet

Intoleranca e laktozës: Një person me një intolerancë ndaj laktozës i mungon enzima e nevojshme për të prishur dhe tretur sheqerin që gjendet në qumësht. Konsumimi i qumështit dhe produkteve të qumështit mund të rezultojë në bloating, flatulence ose diarre. Nivelet e tolerancës

varen nga individi. Një person mund të jetë në gjendje të tolerojë qumështin e moshuar me nivele të ulëta të laktozës, siç janë kos dhe djathëra të fortë, ndërsa të tjerët pësojnë një reagim edhe ndaj një sasie të vogël të prodhimeve të qumështit.

djathrat e butë, të freskëta, siç është mocarela, mund të shkaktojnë një reagim tek një person me një intolerancë ndaj laktozës. Sidoqoftë, djathrat më të vështirë, të tilla si Cheddar dhe Parmesan, kanë nivele më të ulëta të laktozës. Njerëzit me një intolerancë ndaj laktozës mund të zbulojnë se një sasi e vogël e këtyre djathrave mund të konsumohen në mënyrë të sigurt.

Një alergji ndodh për shkak të një reagimi imunologjik jonormal ndaj shkaktuesve të caktuar, siç është proteina e qumështit, qoftë kazeinë apo hirrë. Sistemi imunitar i trupit prodhon një antitrup alergjik, antitrupë imunoglobulin E (IgE), kur ekspozohet ndaj këmbëzës.

Simptomat e alergjisë përfshijnë pikat pas hundës, frymëmarrjen, diarre dhe të vjella. Në raste më të rënda, një person mund të zhvillojë astmë, ekzemë, gjakderdhje, pneumoni dhe anafilaksë, ose tronditje. Kjo mund të jetë serioze, dhe madje edhe kërcënuese për jetën.

Kushdo që ka alergji ndaj qumështit duhet të shmangë të gjitha produktet e qumështit, përfshirë djathin.

Një ndjeshmëri ndaj kazeinës, një proteinë që gjendet në qumësht, mund të shkaktojë inflamacion në të gjithë trupin, duke prodhuar simptoma të tilla si bllokimi i sinusit, flakët e puçrrave, skuqja e lëkurës dhe migrena.

Kushdo që përjeton këtë lloj simptome mund të kërkojë nga një dietolog që t’i udhëzojë ata përmes një diete eliminimi ose të kryejë një test të ndjeshmërisë ushqimore, për të zbuluar nëse një dietë pa qumështore mund të ndihmojë.

Fosfori është i pranishëm në sasi të larta në disa djathë. Kjo mund të jetë e dëmshme për ata me një çrregullim të veshkave. Nëse veshkat nuk mund të heqin fosforin e tepërt nga gjaku, kjo mund të jetë fatale.

Një konsum i lartë i kalciumit ka qenë i lidhur me një rrezik të shtuar të kancerit të prostatës në disa studime, por hetimet e tjera nuk kanë gjetur asnjë shoqatë midis të dyve.

Kapsllëku shpesh shihet tek fëmijët e vegjël që konsumojnë shumë produkte të qumështit ndërsa hanë një dietë me fibër të ulët, të përpunuar.

Frenuesit e oksidazës monoamine (MAOI) janë ilaçe që përdoren për të trajtuar depresionin dhe sëmundjen e Parkinsonit. Njerëzit që përdorin këto ilaçe mund të kenë nevojë për të shmangur ushqimet me nivele të larta të tiraminës së aminoacideve, të gjetura natyrshëm në djathrat e moshuar, mishin e kuruar, ushqimet turshi, birrën dhe verën. Sa më i gjatë të jetë ushqimi i moshuar, aq më i lartë është përmbajtja e tiraminës.

Migrena dhe dhimbje koke gjithashtu janë shoqëruar me ushqime që përmbajnë tiraminë. Një ditar ushqimor mund të ndihmojë në identifikimin nëse ushqimet që përmbajnë tiraminë po shkaktojnë simptoma. Këshilla

Këshilla

Djathi mund të ofrojë përfitime shëndetësore, por ata që janë në rrezik të sëmundjes kardiovaskulare ose shtimit të peshës duhet të zgjedhin djathëra me pak yndyrë.

djathrat e përpunuar dhe "ushqimet e djathit" ka shumë të ngjarë të përmbajnë yndyrë dhe kripë shtesë, kështu që zgjidhni produkte të qumështit natyral por me pak yndyrë.

Në anën e ndritshme, madje edhe djathrat me yndyrë të lartë, të tilla si një djathë blu, mund të përdoren për të shtuar aromë. Thurrja pak në një salcë ose mbi një sallatë siguron shije pa shumë kalori.

Blerja e djathit të bërë nga qumështi organik mund të ndihmojë në uljen e ekspozimit ndaj qumështit të ngarkuar me antibiotikë dhe rritje të hormonit.

në fund të fundit

Djathi mund të jetë një burim i vlefshëm i kalciumit për ata pa një intolerancë ose alergji, por duhet të zgjidhet me kujdes dhe të konsumohet në mënyrë të moderuar.

Një dietolog i regjistruar mund t’ju këshillojë nëse do të konsumoni qumësht ose produkte të qumështit, dhe, nëse po, cilat.

 • Bones/Ortopedia
 • Ushqyerja/Dieta

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik , dhe revista dhe shoqata mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.

 • Djathi mund të parandalojë zgavrat. (2013, 5 qershor) https: //www.scieded
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]